تبلیغات
صبح وزوان - دل نوشته کاربران / وزوانم کجایی؟؟دقیقا کجایی؟؟


photo_2016-01-13_21-30-09

خیلی غریبه هم باشی؛ از هر نقطه ای که به شهر وزوان وارد بشوی به راحتی می توانی به جدالی پی ببری که در این منطقه بر سر نام ها در جریان است.

فقط کافی است چند تابلوی راهنمای جاده را پشت سر بگذاری تا این جدال برایت روشن شود.
Meymeh 15
Meymeh 20 km
Meymeh 5 km
Meymeh 10 km
نام شهر وزوان از زمانی که نقشه راه ها و جغرافیایــی نام شهرها در آن نگاشته شد و تا همین چند سال پیش فقط با یک رسم الخط متحد نوشته می شد؛ VAZVAN یا وزوان
اما از زمان مشخصی به این سو تابلوهای راهنمای شهرها در منطقه بنا به دلخواه مسئولان محلی به شکلی متفاوت نوشته شده و می شود. ظاهرا برخی مسولان وقتی می بینند توان تلفظ حروف نام یک شهر را ندارند ، ترجیح می دهند به جای تلاش برای یادگیری آنچه از آن عاجزند، تمام تلاش خود را صرف تغییر حروف یا از بین بردن کامل نام آن شهر می کنند.

photo_2016-01-13_21-29-53
در تمام متون قدیم و جدید و معتبر نام وزوان آمده است رسم الخطی جز Vazvan دیده نمی شود اما ظاهرا برای برخی این رسم الخط و نحوه ی تلفظش بسیار دشوار و غیر قابل قبول است که بر خلاف عرف رایج تاریخی ، به تغییر و از بین بردن آن علاقه ی وافر دارند. البته دلایلی هست که نشان میدهد دلیل این فعالیت های عجیب ، نه دعوا بر سر رسم الخط نوشتاری یک نام بلکه جنگی بر سر ریشه هاست.

photo_2016-01-13_21-30-02
نگاهی دقیق به سایر نام های ریز و درشتی که جملگی تغییر یافته اند یا در شکل و حروف به کار رفته در آنها تغییرات جهت دار ایجاد شده است نشان می دهد دراین منطقه چیزی به نام “دعوای نام ها” وجود ندارد و مساله از یک سوء تفاهم یا خطای سهوی بسیار فاصله دارد. در واقع مسأله اصلی “جنگ حذف ریشه” هاست. تلاشی متعمدانه برای تغییر هویت یک شهر و جدا سازی اماکن از تاریخی که به آن تعلق دارند.

بدون نام/تاریخ : سه شنبه 10 فروردین 1395 | 12:14 ب.ظ | نویسنده : محمدعلی بخشنده | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.