تبلیغات
صبح وزوان - نقش شورای اسلامی ، در توسعه و پیشرفت شهر؛

نقش شورای اسلامی ، در توسعه و پیشرفت شهر؛

شورای اسلامی شهر، در وزوان، در چهار دوره‌ی پیشین، آن طور که باید و شاید نتوانسته خواسته‌های جمعی مردم شهر را برآورد.
خودسری‌های موضعی، ناهماهنگی‌های گهگاه هدفمند و عدم مسئولیت پذیری برخی اعضاء، بیش از آن که شورای شهر را مفید فایده نشان دهد، گاهی آن را به یکی از موانع اصلی پیشبرد شهر وزوان تبدیل کرده‌‌ بود.


نمی‌توان مدّعی شد که مشکلات شوراهای وزوان، همیشه به خاطر ضعف اعضای آن بوده‌ست، اما گاهی ترکیب ناموزون شکل گرفته در آن، اختلافاتی را میان اعضاء ایجاد کرده‌ست تا بیش از پرداختن به مشکلات شهر، سرگرم حل مشکلات داخلی شورا باشند.
در واقع شورای شهری که می‌بایست در یکی دو دههء اخیر، در سطح منطقه و شهرستان، زبان مردم شهر می‌بود و مشکلات و معضلات آنان را برطرف می‌کرد، با سهل‌انگاری‌های گسترده، بر شتاب مهاجرت از شهر افزود.

گسترهء وظایف شورای اسلامی و اتصال و ارتباط آن با مسئولین شهرستان و استان، باید راه را بر بسیاری از معضلات پیش آمده در شهر وزوان می‌بست که البته اینگونه نشد.
و شوراهای دوره‌های مختلف، با شانه خالی کردن از زیر بار مسائل و مشکلات گوناگون شهر و باز گذاشتن راه بر زیاده‌خواهی‌های عده‌یی معدود، با هدر دادن سرمایه‌های فراوانی که می‌توانست حلال مشکلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی شهر باشد، سیر صعودی فرار جمعیتی شهر را رقم زدند.

بی توجهی شدید به اولویت‌های شهر و عدم تلاش برای شناخت و رفع نیازهای ساکنان، در دهه‌های اخیر را باید علت العلل معضلاتی چون بیکاری جوانان، تعطیلی واحدهای تجاری، افزایش قیمت سکونت و رفاه، تعطیلی صنعت کشاورزی شهر ‌و مواردی از این دست شمرد که جز افزایش مهاجرت و تخلیه‌ی شهر از نیروی انسانی مولد، هیچ آورده‌ی دیگری نداشته است.

گذشته از تمام موارد ذکر شده در بالا، با تمام تلاش‌هایی که برای انتخاب شورای پنجم شد، انتظار می‌رفت اعضای شورای اسلامی، در این دوره، با عنایت به وضعیت کنونی شهر، بحران‌های مختلف و نیاز شدید به ثبات جمعیتی، راه و روشی تازه را در پیش بگیرند.
انتظاری که با حرکات پسندیده‌ی شورای جدید در زمینه‌های ورزشی و بهداشتی، تحقق آن چندان غیر ممکن نمی‌نماید.

اتفاقات اخیر شهر اما، تا حدودی ناقض این مدعاست.
قدم گذاشتن شورای اسلامی دوره‌ی پنجم، به مسیری که شوراهای قبل طی می‌کردند، اتفاقی نیست که از ترکیب فرهنگی و سرد و گرم چشیده‌ی این شورا مورد انتظار باشد.
بی‌تحرکی مسئولان شهر در ایام عید، علیرغم فرصت‌هایی که در اختیار ایشان بود و رکود فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی شهر در این ایام از یک سو و اتفاقات روزهای اخیر پیرامون موضوع انتقال غسالخانه‌، از حاشیه‌، به ورودی اصلی شهر، از سوی دیگر، شورای پنجم را در اثبات سازندگی خود، با چالشی جدی مواجه کرده است.

شورای اسلامی شهر، با انداختن توپ به میدان شهرداری و خیرینی(؟) که به ظاهر با هزینه‌ی شخصی به دنبال ساخت غسالخانه در میان آرامستان شهر هستند، از مسئولیتی که مطابق قانون بر عهده‌ی شورهاست، شانه خالی می‌کند.
انتقال ساختمان غسالخانه به مرکز شهر به بهانه‌هایی نظیر بعد مسافت و بی سر و سامانی صاحبان عزا در آرامستان شهر، در حالی به دغدغه‌ی اصلی مسئولان شهر بدل شده است که وجود آرامستان، در ورودی شهر و در میان بافت آموزشی، خود معضلی جدی است.

با این اوصاف، نهضت ساخت و سازهای بی‌مورد و بلا استفاده و ریخت و پاش‌های خاص عمرانی، در شهری که تا چند صباح دیگر، تنها خوابگاهی خواهد بود برای ایام تعطیل، همچنان به قوت خود ادامه خواهد داشت.
اما از شورای پنجم اسلامی شهر، با پیشینه‌ی روشن فرهنگی و اجتماعی و هماهنگی و همدلی اعضای آن، انتظار می‌رود، با عنایت به وضع کنونی شهر و معضلات آن، تدبیری بهتر و شایسته‌تر بیندیشند و برای یک بار هم که شده، مقابل این نهضت مخرب بایستند. و نشان دهند که اولویت‌ اندیشه و فعالیت خود را به نیازهای اصلی شهر و ساکنان آن اختصاص داده‌اند.

منبع: وژگون نوشتتاریخ : دوشنبه 20 فروردین 1397 | 06:44 ق.ظ | نویسنده : محمدعلی بخشنده | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.