تبلیغات
صبح وزوان - گزارش خطبه های نماز جمعه شهر وزوان ۱۶ آذر 97
بسمه تعالی

گزارش خطبه های نماز جمعه شهر وزوان ۱۶ آذر ۹۷

نماز جمعه این هفته وزوان، با شکوهی هرچه تمام تر به امامت امام جمعه محترم، حضرت حجت الاسلام و المسلمین محمدیان در مسجد صاحب الزمان برگزار شد.


خطبه اول:

امام جمعه وزوان خطبه های خود را با سلام و صلوات بر حضرت محمد (صلوات الله و سلامه علیه و علی آله الطاهرین) و سفارش به رعایت تقوای الهی آغاز کرد.

حجت الاسلام و المسلمین محمدیان افزود:

ذکر و یاد خداوند سنت متقین و خداترسان است. امروز روز جمعه روز ذکر و یاد خداست. ذکر و یاد خدا حدود و مرزی ندارد و تا می توانید خداوند را زیاد یاد کنید. منظور از ذکر و یاد خدا تصور کردنی نیست بلکه ذکر و یاد خدا یادآوری کردن نعمات و الطاف خداوند است.

 با توجه به آیات شریفه قرآن کریم خداوند رحمان است و رحیم، هم رحمت عام دارد هم رحمت خاص. خلقت یکی از جلوه های رحمت خداوند است، رزق و روزی دادن و همچنین هدایت از رحمانیت خداوند است. رحیم بودن یعنی توجه و عنایت ویژه خداوند به بندگان.

انسان های مومن خواب خوب می بینن، این خود یکی از جلوه‌های رحیمیت خداوند است. پرهیز کاری ترس از خدا است، این جمله اشتباه است، چون خداوند مهربان است، “یا رحمت الله الواسعه”.

 فردی به پیامبر گفت من گناه زیاد دارم، آیا خداوند من را می بخشد؟ پیامبر به این شخص گفت آیا گناه تو بزرگتر است یا رحمت خداوند؟

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نیز فرمود: من نیز با رحمت خداوند وارد بهشت می شوم. حتی جهنم نیز برای تمیز کردن افراد و داخل شدن آنها در بهشت است. در روایت است که نسیمی خنک به جهنم دمیده می‌شود که این نشانه ای در جهت بهشتی شدن انسان است. زمانی که روز قیامت می شود درهای خزائن رحمت خداوند گسترده می‌شود. حتی ابلیس نیز ناامید از رحمت خداوند نیست، حتی شخصی که دارد وارد جهنم می‌شود نیز اشک می ریزد و واصل به رحمت خداوند و بخشایش از جانب پروردگار می شود. خداوند آن روزی که همه ما را به جرم گناه مواخذه می کند همه می‌گویند من را ببخش.

 خشکسالی در زمان حضرت موسی علیه السلام روی داد و ایشان برای نزول باران نماز خواند. خداوند فرمود دلیل عدم نزول رحمت الهی شخصی گناهکار است و بعد از مدتی باران رحمت خداوند جاری شد که دلیل آن توبه شخص گناهکار بود.

خطبه دوم:

خطیب جمعه وزوان در آغاز خطبه دوم مجددا نمازگزاران را به رعایت تقوای الهی سفارش کرد و گفت: امام رضا علیه السلام فرمودند پدرم را در خواب دیدم، به من گفت وقتی در گرفتاری هستید زیاد بگویید “یا ودود یا رحیم، ای خدای مهربان”.

 اگر کسی ۷ مرتبه بگوید “یا ارحم الراحمین” خداوند به انسان می گوید “لبیک یا عبدی”…

 حجت الاسلام و المسلمین محمدیان در ادامه به مناسبت های جاری پرداخت:

 سمینار سراسری نماز و عنایت خاص رهبر به نماز و توصیه ایشان به برگزاری نماز در مدارس. فرزندان علاقه مند به نماز نمی شود به دلیل این که بیشترین تأکید تنها بر روی آموزش است.

لزوم توجه ویژه به امر نماز بخصوص در تلویزیون. متاسفانه در سال‌های اخیر توجه به نماز بسیار کم رنگ شده است. سریال هایی که بدون محتوا در تلویزیون پخش می شود و کمترین تاکید را به نماز دارند در حالی که پخش کلید اسرار در کشور ترکیه، مسائل دینی را به نمایش گذاشته است.

لزوم توجه به برگزاری نماز جمعه و مصلای شهر وزوان. با فرا رسیدن عید و بیشتر شدن جمعیت،، فضای کم مصلی می‌تواند مشکلاتی را برای مردم ایجاد کند. لزوم ورود خیرین در مسئله نماز جمعه و برگزاری آن در شهر امری خداپسندانه است.

 تشکر ویژه از شهردار محترم در خصوص پیگیری مسائل مصلی و تشکر از شورای شهر که در پی مصوبه ای دفتر امام جمعه را تحویل دادند. ارتباط شهرداری و امام جمعه می تواند مشکلات زیادی را حل کند.

 روز دانشجو، ما می بایست هر روز در طلب علم باشیم.

ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی. آیت الله بهجت فرمودند که زیارت آن حضرت اجر و ثواب زیادی دارد و اگر مردم تهران به زیارت آن حضرت نروند در حق او جفا کرده اند.

 شهادت آیت الله دستغیب.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاتهتاریخ : شنبه 17 آذر 1397 | 06:50 ق.ظ | نویسنده : محمدعلی بخشنده | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.